Blog

Kako organizovati sezonsku dečiju odeću

organizacija decije odece mama i cerka slažu čarape

Manja deca, naročito bebe, jako brzo prerastaju odeću, tako da svakog godišnjeg doba moramo menjati garderobu u njihovom ormaru. Taj zadatak svakoj mami najčešće deluje jako mučan, međutim, uz dobru organizaciju i ispravan redosled organizovaćeš dečiju odeću bez p’o muke! 

Čitaj dalje da saznaš kako da ti organizacija dečije odeće učini naredni period lakšim a vreme sa mališanima kvalitetnijim. 

 

Sortiranje odeće

Po svemu sudeći, najviše vremena u organizaciji bilo čega prođe tokom sortiranja. Upravo zato što nam je teško da se odlučimo u koju kategoriju da pospremimo koji komad odeće. Najbolji način sortiranja dečije odeće, naročito ukoliko ih imaš više, jeste da odeću odvojiš na tri kategorije: 

  • deo koji ćeš baciti, 
  • deo koji će se donirati i 
  • deo koji ćete sačuvati. 

Odvajanjem na ovakve tri skupine smanjićeš količinu dečije odeće, što će dovesti do lakšeg postizanja urednosti i organizacije što, naravno, donosi više spokoja svakoj mami.

 

Deo koji ćeš baciti

Nemoj da te plaši činjenica da smo na samom početku spomenuli da nešto od garderobe koju su tvoja deca nosila treba da baciš. Ne radi se o novoj i očuvanoj odeći, već uparavo suprotno. U ovu kategoriju spadaju sve stvarčice koje su toliko dotrajale da ih više uopšte ne želiš u ormariću. To je dakle isflekana, pocepana, izbledela i uostalom odeća koja odaje jako loš utisak. 

Takvu odeću ne vredi ni donirati niti ostaviti u nasledstvo drugoj deci. Zapamti, u ovom slučaju manje je više. 

 

Deo koji ćete donirati

Kada želimo da kod naših mališana primetimo određene osobine najbolji način usvajanja istih jeste da oni te osobine primete kod nas. Kada tvoje dete u vrtiću ne da drugoj deci igračku, jako si besna, je l’ tako? 

Ovde se upravo učimo jednoj od metoda izgrađivanja osećaja za druge. Izgrađivanja osobine darežljivosti. 

Sve stvari koje je tvoje dete preraslo, a predstavljaju višak u vašem ormaru, iako su jako lepe i očuvane treba da se nađu u odeljku za doniranje. U ovom delu  neka ti pomagač bude upravo tvoje dete. Objasni mu kako će tim gestom jedna cela porodica biti srećnija a da te stvari vama svakako ne trebaju. 

Nakon toga garderobu fino operi i odluči se na koji način i kome želiš da ih doniraš. 

 

organizacija dečije odeće mama spušta kutiju sa odećom na policu

 

Deo koji ćete sačuvati 

Poslednja, ali ne najmanje bitna faza sortiranja odeće odnosi se na biranje onoga što želite da naslede vaša ostala deca ili ona garderoba koju isto to dete može nositi i sledeće sezone

Jedan isti komad dete može nositi u jesen i proleće, ako je taj komad odeće oversize. Na taj način dete će duks na jesen nositi kao oversize a na proleće kao svoju regularnu veličinu. Zar to nije sjajno. 

Svu odeću koju čuvate za nasleđivanje spakujte i sačuvajte na čistom mestu kako bi bila spremna da drugo dete uživa u njoj.

 

Prelazimo na organizaciju

Živimo u takvom delu sveta gde je svako godišnje doba jako izraženo u odnosu na ono prethodno, tako da svako od njih zahteva različite slojeve garderobe. 

Kada je reč o dobroj organizaciji, kao što prethodno spomenusmo, ključ je u tome da garderoberi nisu prepunjeni odećom, ali i da je ona uvek na dohvat ruke. 

 

Sledeće doba je blizu 

Bitan savet za organizaciju jeste da odeću za sledeće godišnje doba čuvate u istoj sobi gde je i trenutna odeća.  Na primer, ukoliko ulazite u jesen, zimsku odeću stavite ispod kreveta ili na dnu ormara, kako biste bili pripremljeni za hladnije dane koji će brzo doći. 

Stvari koje bi trebala sačuvati do sledeće sezone

  • duksevi ili jakne za hladnije vreme,
  • majice za leto,
  • oversize odeća (jer se može nositi duže od strukirane)
  • pidžame. 

Ovo je odeća koja je većinski podobna za duže nošenje, što zbog širine što zbog rastegljivosti. Možda će na početku sledeće sezone biti malo manja što tebi daje taman vremena da kupiš novu. 

 

Šta ostaje u dečijem ormaru? 

Da li i tebe opterećuju ormari i fioke u koje stavljaš te male komade odeće? Uvek pokušavamo da u njih strpamo što je više garderobe moguće, zar ne? Međutim, mora li to baš tako? 

Nećeš biti loša mama ukoliko garderober svoje dece ograničiš na nekoliko komada kvalitetne odeće koju će moći da nosi tokom cele jedne odeće. 

Zato bacanjem i doniranjem, zatim skladištenjem stvari za drugu sezonu oslobađamo prostor za lakšu organizaciju i činimo odabir dnevnih kombinacija lakšim.

Treba imati na umu i da će deca tokom praznika ili rođendana svakako dobijati novu odeću, koju takođe negde treba smestiti. Upravo zato, na ovaj način, količinu svedi na minimum:

  • 4 para farmerki – 3 za igru i 1 za specijalne prilike. 
  • 7 majica – kako za svaki dan tako i za izlaske. 
  • 4 lepša gornja dela – u to ubrajamo košuljice i sve ono što biste nosili u posebnijim prilikama. 
  • 4 haljine – 2 za svaki dan i 2 za specijalne prilike. 
  • Pidžame – 4 para
  • Čarape, donji veš i podmajice. 

Ograničavanje onoga što imaju u svojim sobama čini da ceo proces organizovanja teče mnogo lakše.

 

Šta sa bebinim stvarima? 

Kada je reč o garderobi malih beba koje jako brzo rastu i ne mogu da spoje dva godišnja doba u istoj odeći, tu bismo trebale biti još strože po pitanju nenagomilavanja odeće. 

Razlog više je i činjenica da svaka nova beba svakako dobija mnogo novih stvari na poklon, tako da ukoliko ne oslobađamo lager, doći će do pretrpavanja. 

Ukoliko si ti tip mame koja je jako vezana za bebinu odeću, ne moraš se osvrtati na ovakve savete, ali je činjenica da malim bebama nije potrebno previše odeće. 

 

Ono najbitnije 

Ne zaboravi, nije reč samo o stvaranju urednog prostora, već i o olakšavanju svakodnevnih rutinskih zadataka i smanjenju stresa. Kada sistemski pristupiš organizaciji, ne samo da ćeš uštedeti vreme, već ćeš i stvoriti prijatniji i funkcionalniji prostor za vas i vašu decu. I na kraju, učenje dece o organizaciji može biti sjajan način da ih uključiš u proces i razviješ njihove veštine samostalnog upravljanja sopstvenom odećom. 

Organizacija dečije odeće je korak ka jednostavnijem i ugodnijem životu za celu porodicu.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Korpa
Prijavi se

Nemaš nalog?

Započni kucanje i pojaviće se traženi proizvodi.