Blog

Polazak u vrtić – 7 saveta za lakšu adaptaciju 

učiteljica i deca se nasmejani igraju u vrtiću

Ne možeš da veruješ da tvoje dete uskoro treba da krene u vrtić? Do juče je bilo bebica, zar ne? Međutim, vreme je da se druži sa svojim vršnjacima i u takvim uslovima razvija kreativnost i neguje svoja insteresovanja. U tvojoj glavi se sigurno nalaze brojna pitanja vezana za polazak u vrtić. Hajde da zajedno na svako od njih odgovorimo!

 

1. Posetite vrtić i upoznajte vaspitačicu sa detetom

Pre zvaničnog polaska u vrtić, odaberi jedan dan u kom ćeš svom detetu dozvoliti da upozna prostor u kojem će boraviti, kao i vaspitačicu sa kojom će provoditi tako mnogo vremena. Ovaj korak nije važan samo za dete već i za tebe. Nakon upoznavanja prostorija, i razgovora sa vaspitačicom bićeš spokojnija i znaćeš da je tvoje dete na sigurnom. 

Sa vaspitačicom porazgovaraj o prirodi svog deteta, i ponudi joj rešenja za situacije u kojima se može sa njim naći. To će olakšati svima vama. Razgovarajte i o aktivnostima i planu i programu kroz koji će prolaziti. Ukoliko tvoje dete ima ustaljenu dnevnu dremku, pitaj učiteljicu u koje vreme deca u tom vrtiću spavaju. Nakon toga, u narednom periodu dremku možeš prilagoditi onoj u vrtiću. 

Nakon što upozna prostor i vaspitača (koji će mu se verovatno svideti) dete će se radovati ponovnom dolasku u tako zabavan ambijent, a susret sa učiteljicom neće mu delovati prenagljen. 

 

2. Uspostavite rutinu

Ukoliko dete odjednom opretetiš raznim obavezama (koje se odvijaju u žurbi i panici) pre svakog polaska u vrtić, povećavaš šanse da će se teže adaptirati. Zato nakon posete vrtiću i razgovora sa vaspitačicom, potrudi se da tvoje dete ima sličnu jutarnju rutinu kao kada bi kretalo u vrtić. To će njima verovatno biti zabavno i svideće im se da znaju šta sledi nakon svake aktivnosti. 

Ako u vrtiću postoje određeni rituali pre jela, spavanja ili pisanja, možeš i to uvrstiti u vašu svakodnevnicu. 

Kao dobar metod za efikasan rastanak probaj da osmisliš vaš unikatni pozdrav koji ćete uvežbati i praktikovati svaki put kada se rastajete, i pre samog vrtića. 

Kada na vratima vrtića dođe vreme za rastanak, taj vaš pozdrav od nekoliko poteza će:

  • Uliti detetu poverenje da će se mama zaista vratiti, 
  • Uneti dozu zabave u inače mučan trenutak, 
  • Vas dvoje ćete se dodatno povezati nečime samo vama svojstvenim.

3. Razgovor je najbitniji

Iako razgovor o bitnim prekretnicama nekako bude prirodan, važno je da znaš kako ćeš razgovorom dete najlepše pripremiti za vrtić. 

Dakle, treba pričati, ali ne treba preuveličavati važnost vrtića i učiniti tu temu neizostavnom u svakom mogućem kontekstu. Time svoje dete možeš prezasititi ili uplašiti, što je ono što u ovom slučaju najmanje želimo.  

Umesto toga, pronađi prave trenutke kada ćeš uz primere i zabavu spomenuti polazak u vrtić i učiniti da dete jedva čeka taj dan. Govori mu o drugarima, igrama, aktivnostima i učiteljici i neka ono s nestrpljenjem iščekuje prvi dan. 

deca u vrtiću se igraju kolaž papirom

 

4. Saznaj šta se od deteta očekuje

Vaspitači u vrtiću mogu očekivati da će deca biti u stanju da se nose sa svojim emocijama, artikulišu svoje potrebe, slušaju uputstva, podignu ruku pre nego što pričaju, napišu svoje ime i prepoznaju oblike i boje prvog dana škole. Pred polazak u vrtić saznaj kakva su očekivanja pri razgovoru sa vaspitačem i zatraži savete kako da pripremiš svoje dete za sve veštine na kojima treba da poradi. 

Nakon što savladate ono što se od deteta očekuje, kada na bilo koju od ovih rutina dođe red, dete neće biti isfrustrirano što nije spremno da se nosi sa učiteljicinim očekivanjima. 

 

5. Budi mu advokat

 Popričaj sa administracijom i učiteljima kako bi saznala kako da na najbolji način pruže najbolji tretman tvojem detetu. 

Ako tvoje dete ima individualizovani obrazovni plan svog uzrasta, saznaj kako se taj plan prenosi na sami plan tog vrtića. 

Kada je u pitanju zdravlje, ako i tu postoje značajne napomene po pitanju kojih se ono razlikuje, obavezno bez ustručavanja spomeni učiteljici sve pojedinosti. Ona će biti zahvalna što je upoznata sa načinom na koji se treba ponašati kada dođe do takvih situacija.

 

6. Poveži se sa ostalim mamama 

Razgovor sa drugim roditeljima je odličan način da izgradiš sistem podrške koji će ti pomoći da prebrodiš sve izazove roditeljstva. Vaspitačica će verovatno već prvog dana napraviti grupu u kojoj će biti mame svih drugara koji su u učionici sa tvojim detetom. 

Iskoristi tu priliku i zbliži se sa drugim majkama kako bi delile iskustva i olakšale jedna drugoj zato što svakako delite interesovanja. Nakon ili pre vrtića možete se prošeteti sa mamom i drugarima kako bi tvoje dete shvatilo da druženje nije rezervisano samo za prostorije i vreme u vrtiću. 

 

7. Isplanirajte druženje i poklon nakon vrtića

U prvim danima vrtića ono što deci najčešće prolazi kroz glavu jeste pomisao da će roditelji sigurno doći po njih. Pre nego što se odvezete u vrtić možete ćaskati o tome šta biste mogli da radite nakon vrtića. Da li je to odlazak u parkić, lagana šetnja uz razgovor, poseta nekom od njegovih drugara ili rođaka. Jednostavno ono čemu će se dete najviše obradovati i što će učiniti da vreme bez roditelja prođe znajući da nakon vrtića dolazi ono što ono voli.

Takođe, u početku možeš detetu dati neki simboličan poklon svaki put kada dođeš po njega. Neke mame su se kreativno setile da kupe puzzle slagalicu i detetu svaki put nakon vrtića poklone po nekoliko delova, tako da ono jedva čeka novi dan da doda još nekoliko delova svojoj slagalici. Takve ili slične poklone, možeš i ti uvesti u vaš susret.  

 

Bonus savet: Pripremite sve na vreme 

Kako bi polazak u vrtić, ali i kasniji period protekao bezbrižnije, najbolje bi bilo da saznaš šta je to sve potrebno tvom mališanu za bezbrižan boravak u vrtiću. Te informacije možeš dobiti od učiteljice ili od majki čija su deca već pohađala taj vrtić i imaju uvid u svakodnevne potrepštine.

Mi ti ovde ostavljamo spisak najpotrebnijih stvari u većini vrtića u našoj zemlji i šire.

spisak stvari potrebnih za polazak u vrtić ispisan na bež pozadini

  1. Ranac – to je svakako nešto što ćete podrazumevati. Kada je reč o pravom izboru ranca, dovoljno je da je isti praktičan, lagan i da ima više pregrada. 
  2. Rezervna odeća – postoji mogućnost da će se dete okvasiti ili isprljati toliko da će vaspitačice biti primorane da ga presvuku. Da to ne bi iziskivalo tvoj dolazak u rancu neka se nađu rezervni: donji veš (pelena ili gaćice, bodić ili potkošulja) bluzica i pantalonice i čarapice. Ukoliko je u pitanju letnji period ovde pronađi nekoliko saveta za oblačenje bebe leti. 
  3. Patofnice – deca u našim vrtićima većinski moraju od kuće nositi svoje patofnice. Neka one budu udobne i lake za obuvanje i izuvanje. 
  4. Nepropusna flašica – da bi olakšala i vaspitačici i detetu, praktikuj da uvek spakuješ flašicu sveže vode kako bi moglo da pije kada god je žedno. Na flašici napiši ime ili inicijale svog deteta kako bi učiteljica znala da je to baš njegova flašica. 
  5. Maramice i pelene – ukoliko tvoje dete koristi pelenu,  obavezno jednu ili dve spakuj u ranac zajedno sa vlažnim maramicama.
  6. Plišana igračka – dobar savet je da ukoliko tvoje dete nema omiljenu igračku za koju je vezano, u periodu pre vrtića pokušate da ga naviknete da zavoli neku svoju igračkicu i da  mu ista postane najbolji prijatelj. Zato neka i nju nosi sa sobom u vrtić kako bi se osećalo manje usamljeno. 
  7. Potrebni lekovi – ukoliko tvoje dete koristi određene medikamente (protiv alergije ili nekog drugog oboljenja) neka se oni za svaki slučaj nađu u rancu.
  8. Topla odeća za vani – kada su hladniji dani. 

 

Sadržaj rančića svakog deteta u jednom vrtiću može se razlikovati, tako da je podrazumevano da će se razlike odnositi i na različite vrtiće. Naš spisak je samo skup saveta iskusnih mama da vrtićki dani prođu sa mnogo osmeha i radosti. 

Da zaključimo

Svi ovi saveti zajedno čine osnovu za uspešnu adaptaciju na polazak u vrtić. Važno je razumeti da ovaj period može biti i izazovan i uzbudljiv, i za dete i za vas – roditelje. Sa dovoljno ljubavi, pažnje i podrške, adaptacija može postati lakša, a iskustvo može biti pozitivno i korisno za sve uključene. 

Nadamo se da su ti ovi saveti pomogli da prođete kroz ovaj period sa manje stresa i više radosti, stvarajući tako pozitivne temelje za buduće korake u razvoju vašeg deteta.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Korpa
Prijavi se

Nemaš nalog?

Započni kucanje i pojaviće se traženi proizvodi.