Blog

Cucle za bebe – kako i kada ih ponuditi bebi

cucle za bebe mama drži bebu u naručju dok u ruci drži cuclu

Znaš li da cucle za bebe i nisu savremeni izum koji se koristi samo u poslednjim vekovima. Istraživanja arheologa pokazuju da su pronađeni predmeti od srebra, gline pa čak i bisera koji imaju oblik cucle. Te drevne cucle stare su hiljadama godina što pokazuje da su majke oduvek tražile i pronalazile načine da se beba umiri. 

Nego, jesu li cucle za bebe zaista najbolji izbor? Koje su prednosti a koje mane korištenja ove varalice? Razrešimo sve ove nedoumice zajedno. 

Šta su cucle za bebe?

Cucla, duda, laža, varalica ili cuca, ova stvar ima jako puno imena i nadimaka. Kako god da ih ti zoveš, svesna si da brojni roditelji ne mogu da zamisle život bez njih. 

Cucle su zamena za majčinu dojku (bradavice) koja smiruje razdražljive bebe tako što zadovoljava njihovu potrebu za sisanjem i cuclanjem. 

Ova alatka zna biti spas kada je beba jako nervozna. 

Koje su prednosti? 

Mame čije bebe koriste cucle znaju za većinu onoga što ćemo pobrojati. Nesumljivo je da ono što se vekovima koristi ima svoje dobre strane. Evo koje su to: 

  1. Umirujući efekat: Cucla može pomoći u smirivanju beba, posebno kada su nemirne ili uzrujane ili kada je bebina narav takva da je osetljivija na bilo kakve neuobičajene okolnosti. 
  2. Smanjenje rizika od SIDS-a: Neka istraživanja sugeriraju da korištenje cucle može smanjiti rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčadi (SIDS) takođe poznatog i kao smrt u krevetiću, je iznenadna i neobjašnjiva smrt bebe tokom prve godine života.
  3. Pomaže u razvoju usne šupljine: Cucla može pomoći u razvoju mišića usana i vilice, što može biti korisno prilikom dojenja ili prelaska na čvrstu hranu.
  4. Zadovoljavanje refleksa sisanja: Mnoge bebe imaju potrebu da sisaju i cucla može zadovoljiti taj refleks, što može biti posebno korisno kod beba koje su na dojenju ili formuli.
  5. Lakše uspavljivanje: Cucla može pomoći u uspavljivanju beba, jer sisanje smiruje bebe tako da lakše utonu u san. 
  6. Lakše odvikavanje od dojenja: Kada dođe vreme za prestanak dojenja, cucla može biti koristan alat za umirivanje bebe što može spasiti bebu od nepotrebnog stresa ali i mamu u svim situacijama kada je beba uznemirena ili treba da spava. 

cucle za bebe beba spava sa cuclom u ustima

Mane cucli za bebe

Iako postoje brojni razlozi zašto bi tvoja beba trebala da koristi dudu, naravno da postoje i neki nedostaci i mere opreza kojih se treba pridržavati. Pre nego se upustiš u davanje cucle bebi razmisli o ovim zamkama:

  1. Može zbuniti bebu – Ako beba počne koristiti lažu prerano može se poremetiti njena sposobnost da nauči da prihvati dojku prilikom sisanja. Kako bi se ova zabuna izbegla, treba izbegavati navikavanje na cuclu u prve dve do četiri nedelje. 
  2. Navika ili zavist – Kada se beba uspava sa cuclom, ona se može buditi svaki put kada joj u toku noći ona spadne iz usta, te će svako njeno buđenje postati drama kako za tebe tako i za nju. Najbolje  bi bilo da beba zaspe na dojci i da je jednostavno bez cucle premestiš u krevetac, ali možeš sebi olakšati i tako što ćep kraj kreveca uvek držati neku rezervnu bebinu cuclu kako bi olakšala kada u sred noći tražiš dudu po celom krevetiću. 
  3. Problemi sa ušima: Istraživači su otkrili da kod beba od 6 do 12 meseci, upotreba cucle povećava rizik od nakupljanja tečnosti u ušima., što može povećati rizik od infekcije uha. Ovo nije čest slučaj, ali se dešava.
  4. Problemi sa zubima: Sisanje dude (ili palca) može dovesti do nepravilnog razvoja zuba kod deca.  To je opravdana zabrinutost, ali nema potrebe za brigu dok dete ne bude staro između 2 i 4 godine. Da biste izbegli loš oblik zuba, pokušaj da odvikneš dete od dude do njegovog četvrtog rođendana.

Kada je ponuditi bebi?

Prvi od refleksa koji beba razvija jeste refleks sisanja. Dakle, tvoja beba je rođena da siše i upravo zato većina beba lako i prihvata cuclu. To ne bi trebalo da te zavara i da bebu navikneš da cuclu pre nego što se uspostavi normalan ritam dojenja. Ako te zanima više od dojenju na zahtev, klikni ovde.

Tek rođenoj bebi različite teksture i sisanje u prazno mogu dati pogrešne znake što ih može zbuniti kada je u pitanju dojenje.

Zato, dok se beba sasvim ne navikne na dojenje, dakle neke dve do četiri nedelje po rođenju, ne bi bilo poželjno da joj se nudi duda. 

Dude su bezbedne za upotrebu danju i noću, čak i kada beba spava. Ali izbegavaj da ih koristiš da bi umirila gladnu bebu. Dude ne bi trebalo da se koriste kao zamena ili odlaganje od obroka, pa preporučujemo da ih daješ bebi samo kada one  nije gladna.

Šta ako beba ne želi cuclu?

Ako beba ne želi da sisa cuclu, važno je da ostaneš smirena i strpljiva. Neke bebe prirodno ne preferiraju cuclu i mogu biti nezadovoljne zbog njenog oblika ili ukusa. Pokušaj sa različitim vrstama cucli (o ovome čitaj u narednom poglavlju) koje se razlikuju po obliku, materijalu ili veličini. Ponekad može pomoći i da se cucla nudi u trenutku kada je beba opuštena ili umorna, kada je sklonija prihvaćanju novih stvari.

Takođe, možeš pokušati da cuclu učiniš privlačnijom tako što ćeš je malo natopiti mlekom. Važno je ne forsirati bebu da uzme cuclu, jer to može stvoriti negativne emocije. Ako beba i dalje odbija, možda je bolje fokusirati se na druge načine umirivanja, kao što su ljuljanje ili nosanje, dok ona sama ne pokaže interesovanje za cuclu u nekom drugom trenutku.

Kakvu cuclu odabrati?

Kada se odlučiš da želiš da tvoja beba koristi cuclu onda se verovatno pitaš šta je ono najbolje što možeš izabrati. Na tržištu postoji mnogo modela i vrsta cucli, zato obrati pažnju na ove detalje:

  1. Oblik: Potrudi se da pronađeš cuclu koja je okruglog oblika – poput bradavice. Takav oblik omogućava bebi da se lakše prilagodi na cuclu nakon dojenja, ali i da ne dođe do zbunjivanja jer su dva različita oblika u pitanju. Neki pedijatri preporučuju i cucle kojima su bradavica i štit zapravo jedna celina, kako ne bi došlo do toga da se vrh dude otkine i beba ga proguta ili se krene gušiti. 
  2. Veličina: Neka veličina dude uvek bude u skladu sa bebinim uzrastom. Takođe, proveri da li je duda toliko mala da je beba može celu staviti u usta. 
  3. Način održavanja: Uveri se da je cucla za bebe koju si izabrala periva u mašini za sudove i da se može potopiti u vreloj vodi bez da se ošteti. Dudu je potrebno redovno otkuhavati i prati zato što je ona direktan kontakt bebe sa bakterijama. Nakon što je opereš, obavezno proveri da li je ostalo vrele vode u bradavici cucle kako se beba ne bi opekla. 

 

Korisne preporuke

Kod predmeta sa kojima je beba u čestom i kontantnom kontaktu treba biti dodatno oprezan zato što sama činjenica da je cucla često u bebinim ustima ukazuje na njenu bitnost. 

Nešto što mnoge mame zanemaruju jeste često menjanje cucle. Koliko često? Preporučuje se da se cucla zameni na svake 4-6 nedelja, a i pre toga ukoliko ima određena oštećenja.

Pored zamene, kada tvoja beba počne koristiti cucu primetićeš da se ona veoma lako zagubi ili zaboravi. Zato u torbi uvek imaj po jednu rezervnu koja će ti mnogo dobro doći kada se beba uznemiri, a primarna cucla se izgubi. 

Takođe, jedna veoma loša praksa od ranije jeste da da bi se bebe lakše navikle na dudu preporučuju njeno umakanje u med, sok ili nešto drugo što je slatko. Jasno je da beba ne bi trebala kušati šećer u tako premalom dobu, tako da ovu metodu sasvim izbegni.

Savet za odvikavanje 

Odvikavanje od dude može biti izazovno, ali uz nekoliko saveta možeš olakšati taj proces:

  1. Postepeno smanjivanje: Umesto da odmah prestaneš da daješ dudu, pokušaj da njeno korištenje smanjiš postepeno. Na primer, počni tako što ćeš je nuditi samo u određenim situacijama, kao što su uspavljivanje ili u stresnim trenucima.
  2. Zamena s nečim drugim: Ponudi bebi neku drugu utehu, poput omiljene igračke ili pokrivača, kako bi se skrenula pažnja sa dude.
  3. Uključivanje igre: Pretvori odvikavanje od dude u igru. Na primer, igrajte igru “gde je duda?” i skreni pažnju na druge aktivnosti koje ne uključuju dudu.
  4. Pozitivan pristup: Pohvali bebu svaki put kada ne traži dudu ili kada se dobro ponaša bez nje. Pozitivnan pristup može pomoći da se stvori pozitivan odnos prema odvikavanju.
  5. Razgovor i objašnjenje: Objasni bebi na jednostavan način zašto je vreme da se oprostite od dude. Koristi priče ili slikovnice koje govore o tome.
  6. Budite strpljivi: Odvikavanje može potrajati. Budite strpljivi i podržite bebu kroz ovaj proces. 
  7. Postavljanje granica: Definiši jasne granice, kao što su vreme i mesto kada je dudu dopušteno koristiti (npr. samo za uspavljivanje), a zatim polako smanjuj ove granice.

Svaka beba je jedinstvena, pa je važno prilagoditi pristup njenim potrebama.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Korpa
Prijavi se

Nemaš nalog?

Započni kucanje i pojaviće se traženi proizvodi.