Jedva si čekala njihov polazak u školu ili vrtić, a sada, već na samom početku, bojiš se da li će se kući vratiti sa nekim od simptoma sezonskog virusa. Postoji li način da, ti kao mama koja voli da sve drži pod kontrolom, pod svoje uzmeš i imunitet svog deteta?
Naravno da postoje brojne preporuke i saveti, a mi ćemo ti ovde na jednom mestu ostaviti čak 6 načina za jačanje imuniteta tvog deteta.
Da li suplementi mogu biti od pomoći?
Jedan od najlakših načina za unošenje hranljivih materija jesu upravo suplementi. Suplementi su dodaci ishrani koji sadrže hranljive materije kao što su vitamini, minerali, proteini i brojni drugi.
Brojni pedijatri i klinike perferiraju unošenje korisnih materija poput vitamina i minerala putem zdrave ishrane. Ovakav način deluje mnogo sporije ali je ujedno i najbezbedniji jer znaš tačno šta je tvoje dete unelo u organizam.
Situacije kada se suplementi definitvno preferiraju jesu trenuci kada je neophodno brže jačanje imuniteta ili kada je dete jako izbirljivo tokom jela. Ako imaš posla sa nekim ko za brojnu zdravu hranu odmahuje glavom – sasvim je u redu da koristite proverene suplemente.
1. Preporuka: Unos vitamina D
Nije iznenađujuće što je jedan ovako moćan vitamin na samom vrhu liste preporuka za jačanje imuniteta. Ovaj vitamin ima mnogo važnih funkcija, a neke od najznačajnijih su regulisanje apsorpcije kalcijuma i fosfora, kao i održavanje jakog imuniteta.
Izlaganje suncu obezbeđuje većinu potrebnog vitamina D, što je teže postići kada:
- koristite kremu za sunčanje,
- tokom hladnijih meseci i
- tokom školske godine.
Namirnice koje obezbeđuju najveće količine vitamina D takođe nisu na tipičnom jelovniku deteta. To uključuje masnu ribu (poput pastrmke, lososa, tunjevine i sardine) i pečurke.
Obogaćena hrana kao što su mleko, jogurt, sok od pomorandže i nemlečne alternative mleka (poput sojinog ili bademovog mleka) obezbeđuju oko 5% do 25% preporučene dnevne količine vitamina D.
Količina vitamina D koja je potrebna na dnevnom nivou zavisi od toga koliko godina dete ima. Prosečne dnevne preporučene količine za decu i adolescente su navedene ispod u mikrogramima (mcg):
- od rođenja do 12 meseci: 10 mcg
- deca 1-12 godina: 15 mcg
- tinejdžeri 13-19 godina: 15 mcg
2. Preporuka: Ojačajte im imunitet uz pomoć cinka
Jedan od najvažniji minerala na koje trebaš obratiti pažnju u jačanju imuniteta je upravo cink. Obično se nalazi u hrani zasnovanoj na proteinima. Dakle, ostrige, crveno meso i živina su neki od najboljih izvora.
Pasulj i orašasti plodovi su takođe dobar izvor cinka, iako hrana životinjskog porekla sadrži više minerala. Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), preporučeni dnevni unos cinka za decu je:
- od rođenja do 6 meseci: 2 mg.
- bebe 7-12 meseci: 3 mg.
- bebe 1-3 godine: 3 mg.
- deca 4-8 godina: 5 mg.
- deca 9-13 godina: 8 mg.
Ali, budi veoma oprezna, Nacionalni institu za zdravlje napominje da je moguće uneti i previše cinka, što može dovesti do mučnine, povraćanja, gubitka apetita, grčeva u stomaku, dijareje i glavobolje. Prema NIH-u, gornje granice dnevnog unosa cinka su:
- od rođenja do 6 meseci: 4 mg.
- bebe7-12 meseci: 5 mg.
- bebe 1-3 godine: 7 mg.
- deca 4-8 godina: 12 mg.
- deca 9-13 godina: 23 mg.
3. Preporuka: Probiotici su jako bitni
Za uopšteno bolje zdravlje, preporučeno je deci davati dobar izvor probiotika. Naša creva koriste ogromnu količinu bakterija. Neke su zdrave, a neke nisu, a probiotici pomažu u stvaranju bolje ravnoteže između zdravih i nezdravih bakterija.
Odličan izbor za lagan unos probiotika su jogurti. Većina dece jako voli ovaj napitak. Rashlađuje ih i pruža im dobar izvor vitamina i minerala. Jogurte možeš kombinovati sa raznim jelima u svakodnevnoj ishrani.
Naravno, i fermentisana hrana je takođe dobar izvor. To mogu biti:
- kefir.
- kiseli kupus.
- kiseli krastavci.
- jabukovo sirće.
4. Preporuka: Orašasti plodovi i semenke – može!
Namirnice za jačanje imuniteta dolaze u različitim oblicima i veličinama, a orašasti plodovi su jedna od najvrednijih grupa koju ne bi smela zanemariti u svakodnevnoj ishrani deteta.
Bademi, orasi, lešnici i brazilski orasi su bogati vitaminom E, koji je snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti ćelija imunološkog sistema od oštećenja.
Seme bundeve je takođe vredno spomenuti. Ovo seme je izuzetno bogato cinkom, mineralom koji ima ključnu ulogu u razvoju i funkciji belih krvnih zrnaca, što je od vitalnog značaja za efikasan imunološki sistem. Takođe sadrži velike količine magnezijuma, koji doprinosi opštem zdravlju i funkciji mišića.
Orašasti plodovi i seme bundeve mogu se lako uključiti u dečiju ishranu. Možete ih dodavati u jutarnju kašu, salate ili ponuditi kao zdravu užinu za grickanje. Oni će im pružiti dragocene hranljive sastojke koji će ojačati njihov imunitet.
5. Preporuka: Naravno – voće i povrće
Voće i povrće igraju ključnu ulogu u jačanju imuniteta zahvaljujući svom bogatom sadržaju vitamina, minerala i antioksidanata.
Vitamin C, koji se nalazi u citrusima, jagodama i paprici, podržava proizvodnju belih krvnih zrnaca, dok beta-karoten iz šargarepe i zelenog povrća poboljšava funkciju imunološkog sistema.
Osim toga, vlakna iz povrća i voća doprinose zdravlju crevne flore, što je ključno za pravilno funkcionisanje imunološkog odgovora. Redovno konzumiranje raznolikog voća i povrća pomaže u održavanju optimalnog zdravlja i otpornosti na bolesti.
6. Preporuka: Kvalitetan san
Pored toga što utiče na celokupno zdravlje i raspoloženje beba i dece kvalitetan san ima značajan uticaj i na izgradnju snažnog imunološkog sistema.
Uspostavi istovetnu rutinu pre svakog spavanja i neka spavanje bude u skladu sa potrebama koje dete ima u tom uzrastu. San je prilika da odmaraju, regenerišu se i leče. To je suštinski deo održavanja našeg imunološkog sistema kako bi najbolje moguće funkcionisao. Ukoliko tvoje dete prolazi kroz regresiju sna ovde pronađi nešto više o tome.
Sada ste spremni za vršnjačku grupu
Ukoliko na vreme kod deteta izgradimo snažan imunitet učinićemo uslugu i njemu i sebi. Bilo da kreće u jaslenu ili vrtićku grupu sa jakim imunitetom dete će moći da uživa u igri sa drugarima i učenju novih stvari dok je njegova mama – ti spokojna da se neće vratiti sa visokom temperaturom ili bilo kojim drugim simptomima virusa.
Nadamo se da će ti ove preporuke biti značajne i da će primenjivanje istih olakšati polazak u vrtić ili jednostavno lakše premoštavanje prelaznog godišnjeg perioda.