Blog

Zašto bebe plaču – 11 najčešćih razloga i kako ih umiriti

zašto bebe plaču mama drži bebu u naručju beba plače

Sasvim je prirodno to što ne možeš da slušaš kako beba duže plače i želiš da joj na bilo koji način što pre pomogneš i da se ona umiri. Međutim, da li je plač uvek znak za brigu? Najbolji način da smiriš uplakanu bebu jeste da u potpunosti razumeš koji mogu biti uzroci njenog plača. Upravo o svemu tome pišemo ovde. Čitaj do kraja i nauči da “hakuješ” bebin plač. 

Zašto bebe plaču? 

Postoji nekoliko apsolutnih pravila za svaku bebu, iako je ih je mimo tih pravila gotovo nemoguće upoređivati. Svaka od njih je, naravno, jedinka za sebe. Međutim, kada se radi o plaču, to je podrazumevano za svaku od njih? Zašto? Zato što je to njihov jedini – rani – način komunikacije sa nama. 

Ne postoji opcija na Google – prevodiocu koja će ti protumačiti šta ti beba u tom trenutku govori, ali ti možeš, uz nekoliko jasnih znakova razlučiti jedan način plača od drugog. 

Kada beba plače u našim rukama, velike su šanse da pokušava da nam kaže da joj je nešto potrebno. Evolucijski govoreći, potomci sisara plaču kao signal roditeljima da im je potrebna hitna pažnja. 

Ovde smo pobrojali 11 najčešćih razloga zašto bebe plaču, zajedno sa nekim strategijama kako da budeš mama heroj u tim situacijama.

1. Možda je gladna

Znamo, ne voliš ovu rečenicu! Baš zato što je to prvo što bake i tetke kažu kada beba plače. “Ova beba ti je gladna!” odzvanja u ušima svaki put kada smo na većem ženskom skupu. Međutim, ove pretpostavke mogu potkrepiti jako važne naučne činjenice. 

Svako je nervozan kada je gladan, ali je to kod beba još izraženije pa možeš primetiti da se ona odjednom može toliko uznemiriti i početi da vrišti i crveni se u licu. Taj plač je ritmičan i ponavljajući krik koji je veoma kratak i nizak. Kada je gladna, možeš takođe čuti i ono dobro poznato “neh” koje nastaje tako što bebin jezik refleksno dodiruje nepca u potrazi za mlekom. 

Ključ kod hranjenja bebe ne bi trebalo biti gledanje na sat, već bebi treba ponuditi dojku kada god je gladna, zato što je, kako kažu stručnjaci, plač kasni znak gladi

Ovo je samo jedna od posledica uobročavanja beba koje ne znaju šta znači sat ipo, a sve ostalo o dojenju na zahtev pročitaj u našem istoimenom blogu ovde.

2. Bebi se spava 

Svaka isrcpljena mama može zaspati čim spusti glavu na jastuk ili jednostavno dojeći bebu dok sedi. Zato nam nije logično zašto beba kojoj se spava ne može jednostavno da zaspi. Spavanje je naučena veština, kao i sve drugo. Novorođenčad nemaju uspostavljen ritam spavanja do oko 4. meseca. Tako da čak iako se tvojoj bebici spava, ona još uvek nije naučila kako da zaspe. 

Kao i kod gladi, plač je kasniji znak pospanosti, zato kada već plače beba je previše frustrirana da bi se mogla sama umiriti. U tim trenucima joj je neophodna majčina blizina i smirenost. U početku ćeš kada se beba zaplače u sred noći morati da imaš mnogo pokušaja i grešaka dok ne pronađeš šta to godi tebi i tvojoj bebi. Ukoliko ne možeš da pronađeš način da umiriš svoju pospanu bebu, možda je u pitanju regresija sna o čemu više možeš pronaći ovde

Dobar korak za početak može biti povijanje. To im daje osećaj sigurnosti i podseća ih na skučeni ambijent u stomaku. Ono što bebu takođe podseća na komfor tvog stomaka jeste i zvuk fena ili usisivača poznatiji kao white noice jer liči zvuku koji je beba slušala u tvojoj utrobi. 

Ako se beba često uplakana budi noću, možeš dobiti savet da joj uskratiš nekoliko sati sna u toku dana, jer će zato bolje spavati uveče. Istina je da neće. Kod beba koje su u premoru luči se hormon stresa kortizol što povećava napetost kod njih i narušava zdravlje generalno. Zato, čak iako nije uobičajeno vreme za spavanje, ali beba izgleda umorno, potrudi se da se tvoje dete oseća odmorno.

3. Treba joj nova pelena

Dobro znaš tu mamu u svom okruženju koja je darovana bebom kojoj gotovo ništa ne smeta. Takve bebe mogu satima da sede u mokrim ili obojenim pelenama. Ali nisu sve mame takve srećnice ali za određene mameće borbe je i bolje imati malo manje tolerantnu bebu. 

Kada beba plače jer je mokra jednostavna brzinska promena pelene značiće za nju celi svet. 

U svakom slučaju, bilo bi dobro da bez obzira da li je beba mirnija ili ne uvek koristite višekratne pelene ili jednokratne od što prirodnijim materijala. Sve to zato što svi brinemo za njihovu nežnu mekanu kožu. 

4. Beba želi da podrigne

Ako bebica plače odmah nakon hranjenja, to je jednostavan znak da želi da podrigne. Mame uglavnom prepoznaju ovaj znak nakon jela, ali će beba ponekad želeti da podrigne i nakon sisanja dude, štucanja ili plača. Kada beba neobjašnjivo plače, ne škodi da je malo potapšemo po leđima. 

Postoji nekoliko tehnika da podstakneš bebu na ovo: 

  • Drži bebu preko levog ramena, s tim da joj leva ruka visi preko tvog ramena. Zatim prelazi rukom preko leve strane leđa. 
  • Položi bebinu bradu na svoj dlan i podigni joj malo glavu. Dok je ona u tom položaju lagano je potapši po leđima. 

Beba će nakon ovih tehnika, najčešće podrignuti nakon nekoliko pokušaja. 

5. Stomačić pravi problem

Beba se ne ponaša uvek isto dok plače. Ako malo pažljivije obratiš pažnju na govor njenog tela, primetićeš da u različitim trenucima ona pokretima želi da pošalje drugačiju poruku. 

Tako ćeš videti da beba ponekad tokom plača savija leđa ili savija kolena ka stomaku. Ovo su klasični znaci da bebu muče gasovi. 

Kako bi pomogla bebi možeš je spustiti da leži na levu stranu. Taj položaj je najpogodniji za bolje varenje. 

Takođe, ono što efikasno oslobađa gasova jeste da njenim nožicama nosiš bicikl ili da povlačiš kolena do grudi kako bi joj smanjila nadutost. 

beba leži na leđima na belom čaršafu mama joj masira stomak dok ona plače

 

6. Plač kao znak da bebu muče zubi

Rast zuba kod beba obično počinje oko 6. meseca života, iako može varirati od deteta do deteta, te kod nekih beba početi i ranije. Simptomi koji prate ovaj proces često uključuju povećanu slinavost, nervozu i želju za žvakanjem predmeta. Takođe, desni mogu postati otečene i crvene, a beba može pokazivati gubitak apetita ili blagu povišenu temperaturu, što može dodatno doprineti nelagodnosti.

Da bi olakšala bebi ovaj period, možeš koristiti hladne obloge ili gelove za desni kako bi umirila upalu. Glodalice za zube i igračke koje su namenjene žvakanju takođe mogu biti od pomoći. Lagana masaža desni čistim prstom može joj pomoći, a ako beba već jede čvrstu hranu, hladni komadići voća mogu biti umirujući. 

U svakom slučaju uvek je preporučljivo konsultovati se s pedijatrom ako su simptomi izraženi ili ukoliko imatš bilo kakve brige.

7. Prekomerno je stimulisana

Čak i odraslima neretko svaka gužva bude viška. Možete zamisliti kako se u takvim ambijentima osećaju bebe koje su tek izašle iz svog sigurnog i ušušanog gnezdan. Ona se još uvek navikava na gužvu i buku tako da će se zato lako uznemiriti. 

Ako primetiš da beba nakon određenog vremena boravka u mestu gde ima previše stimulacije za nju, što podrazumeva: zvukove, boje, lica ili svetlost, učini joj uslugu i odvedi je na mirnije mesto kako bi se osetila sigurnom. 

Takođe, nije dobro bebu ni udaljavati od ljudi i novih okolnosti jer je i umerena stimulacija dobra za njen razvoj. 

8. Treba joj pažnja

Ipak su to jedne mamine maze! Sasvim je u redu da tvoja bebica određeno vreme tokom budnih prozora provede u majčinom krilu ili ispod gimnastike. To čak može biti i dobro za njih, ali ako se nakon nekog vremena uznemiri, a sve ostalo je u redu, onda definitivno želi malo pažnje. 

To ne mora uvek značiti da je gladna, već da samo želi bliskost sa svojom mamom, malo maženja ili da joj nešto pričaš dok ti je u krilu. Bebe su sasvim jednostavna bića kada otkriješ kod svoje bebe. 

9. Možda je bolesna

Sasvim je razumno da simptomi prehlade ili neke druge nelagodnosti nimalo ne prijaju bebi, a jedini način da ona to iskaže. Većina roditelja zna kako zvuči uobičajeni plač bebe, pa ako beba ne prestane da plače ili plače jače i duže nego obično, to bi mogao biti znak bolesti. 

Još neki znaci bolesti kod bebe mogu biti: 

  • groznica, 
  • povraćanje, 
  • povišena temperatura, 
  • sporiji napredak, 
  • malaksalost i 
  • neutešnost.

Beba spava a mama pokazuje toplomer

10. Opšta nelagodnost

Kada nam se trepavica zaglavila u oku, dlaka omotana oko nožnog prsta ili nam etiketa na vratu smeta, možemo to jednostavno ukloniti. Ali preverbalna beba ima samo jedan način da vam kaže da im je neprijatno, a to je – pogađaš – plač. 

Ako je tvoje dete i dalje uznemireno nakon što je dremalo i nahranjeno, podrignuto i presvučeno, svuci bebu i proverite da li ima znakova svraba ili drugih sitnica koje bi mogle biti pogrešne. Čak i preuska cipela može da izazove nervozu, pa iskoristi svoje najbolje veštine detektovanja problema. 

Nesumnjivo je da i odeća od neorganskim materijala može da izazove osipe na toj osetljivoj koži. O tome smo pisali ovde

11. Grčevi 

Poslednje, ali svakako ne najmanje važno na listi su kolike, jako čest deo odrastanja mnogih beba. Definišu se kao stanje u kojem inače zdravo dete plače više od tri sata dnevno, više od tri dana u nedelji, više od tri nedelje zaredom.  Sve o grčevima pročitaj ovde.

Sasvim je normalno da zdrava beba plače. Međutim bebe koje imaju grčeve plaču više nego one druge.  Osim toga, bebe koje imaju grčeve nisu nužno nervozne i bolne, tako da nemoj imati osećaj da je tu bilo šta do tebe. Često je to samo bebin način suočavanja sa životom tokom tih ranih meseci.

Kako smiriti bebu koja plače?

Smirivanje nervozne bebe može biti izazovno, ali postoje različite metode koje mogu pomoći. Evo nekoliko saveta:

  1. Proverit osnovne potrebe: Uveritse da beba nije gladna, mokra ili umorna. 
  2. Umirujući zvuci: Pokušaj sa belim šumom, umirujućim muzikom ili blagim zvucima iz okoline.
  3. Ljuljanje: Lagano ljuljanje u naručju ili u kolijevci može pomoći da se beba smiri.
  4. Položaj: Neke bebe vole biti na leđima a neka na boku. Pronađi položaj koji tvojoj bebi prija.
  5. Toplota: Može ih smiriti i toplija okolina. Umotaj bebu u ćebe ili je povij, kao što smo ranije spominjali. 
  6. Izlazak napolje: Svež vazduh i promena okoline često pomažu da se beba smiri.
  7. Masaža: Lagana masaža stomaka ili leđa može biti umirujuća.
  8. Kontakt koža na kožu: Drži bebu blizu sebe, kontakt koža na kožu je uvek dobra opcija.
  9. Cucla : Ako beba koristi cuclu, to može pomoći da se smiri.
  10. Vežbaj strpljenje: Ponekad je potrebno vreme. Uzmi pauzu, duboko diši i pokušajt ponovo.

Svaka beba je jedinstvena, pa možda nećeš odmah pronaći pravu metodu. Ako plač traje dugo i ne znaš uzrok, konsultuj se s pedijatrom.

Kada je pustiti da se isplače? 

Ne postoji roditelj kojem je u redu da sluša svoje dete kako bespomoćno plače, međutim da li ikada postoji trenutak kada je u redu da se beba isplače? 

Na ovakvo pitanje ne postoji jednostran odgovor. Razlog je što svaka situacija sa bebom zahteva rešenje za sebe, tako da je na roditelju da proceni svoje i bebine limite. 

Da li je cry it out u redu?

Kada je reč o metodi cry it out tokom treniranja bebe da sama sebe uspava brojni roditelji je osuđuju, međutim ne postoji naučna informacija o tome da ovo na bilo koji način može štetiti bebu. Ukoliko proceniš da će ova metoda biti u redu za tebe i bebu, isprobaj je i možeš uspeti da je istreniraš bebu da se sama uspava. 

Ali ako misliš da ti i beba ne možete to podneti, najbolje bi bilo da ostaneš pri vašem ustaljenom načinu uspavljivanja. 

Pobrini se za sebe

Trenutak kada bi bilo najpoželjnije i jedino ispravno da bebu pustiš da se kratko isplače jeste kada prepoznaš da tebi treba pauza. To se može desiti baš u tim periodima kada beba češće neumorno plače a njena mama pregori od pokušaja da brine o njoj i o ostatku domaćinstva. 

Zato, kada osetiš da si ljuta na bebu ili na sebe, da ne možeš više da podneseš taj pritisak, ostavi bebu na sigurno mesto u krevecu ili gimnastici na podu i daj sebi nekoliko trenutaka da se sabereš ili ako si u mogućnosti pozovi nekoga da ti pomogne. 

I dobro zapamti,  i ovo će jako brzo proći. 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Korpa
Prijavi se

Nemaš nalog?

Započni kucanje i pojaviće se traženi proizvodi.