Blog

Dojenje na zahtev – koje su odlike, prednosti i nedostaci

dojenje na zahtev žena doji svoju bebu u prirodi

Najčešće pitanje koja postavlja svaka novopečena mama sebi jeste: ,,Da li je beba gladna i da li imam dovoljno mleka?” Ukoliko si se odlučila da bebu dojiš – odgovor na ovo pitanje neće ti uvek biti blizak. Upravo zato su u određenom periodu postojali pokušaji da se isključivo dojena beba uobroči i da se hrani kao i beba koja pije adaptirano mleko. 

Da li je moguće postupati isto sa dojenom i bebom koja koristi dohranu? Ima li potrebe gledati na sat i odlagati hranjenje gladne bebe? 

Pokušaćemo da ti na najjednostavniji način rasvetlimo odgovore na ova i brojna druga pitanja, zato što dojenje na zahtev nije toliko komplikovano kao što izgleda.

 

Šta je dojenje na zahtev?

Ovaj način dojenja naziva se i  responzivno dojenje. To znači da se beba doji onda kada to ona želi a ne onda kada dođe vreme koje smo mi odredili. 

Jednom rečju beba je u ovom slučaju – gazda i ona se pita kada će imati sledeći obrok. 

Dojenje na zahtev je najbolji način da se bebin stomačić privikne na mamino mleko. Što beba češće doji, mami sve više nadire mleko – što je zaista savršen mehanizam.

Šta ako se smanji količina mleka? 

Nije redak slučaj da dojilja nakon dva do tri meseca dojenja počne brinuti zato što primećuje da ima sve manje i manje mleka. 

Uzrokovano pokušajem da se bebi nametne kada ona treba jesti, telo prepoznaje da njoj nije potrebno toliko mleka i smanjuje proizvodnju istog. Kako bi učinile da bebe jedu uvek u isto vreme mame se trude da ih doje na 1 ili 1,5 sat što u potpunosti zbunjuje i mamin organizam ali i samu bebu. 

Primetićeš da mame kako bi odgodile podoj bebi nude dudu, ljuljaju je i zabavljaju na razne načine. Ali je istina u tome da bebu treba pustiti da ima obrok onda kada ona želi. 

Uz dojenje na zahtev beba će imati uvek onoliko mleka koliko joj je potrebno u zavisnosti od njenog uzrasta. 

Kako nastaje mleko

Za nastanak mleka su potrebna dva hormona – prolaktin i oksitocin. Na početku podoja se oslobodi prvo prednje mleko, koje se nakupilo u mlečnim kanalima. Nakon toga, zbog oslobađanja hormona sreće – oksitocina oslobađa se i zadnje mleko koje je glavna bebina hrana. U žlezdama mleko nastaje neprestano – direktno iz krvi! Važno je da znaš da dojke nisu rezervoari za mleko u koje bi mleko moralo da nadođe. 

Mleko, koje osećamo u dojkama je prednje mleko, koje se nakupilo u mlečnim kanalima. Kada dođe do refleksa otpuštanja počinje da se oslobađa zadnje mleko, koje nastaje neprestano. Upravo zbog toga saveti tipa: ,,Između podoja mora da prođe najmanje tri sata da se mleko u dojkama nakupi” nemaju smisla. 

Dakle mleko se ne nakuplja već nastaje dok beba sisa. 

Znaci bebine gladi

Bebe nedostatak svoje dve ključne potrebe iskazuju na gotovo isti način. Te dve potrebe su obrok i pažnja. Zato ukoliko nešto od toga izostane, beba može biti nervozna, plačljiva i uznemirena. 

Odgovor na obe ove potražnje kod majki koje doje jeste jednostavan, zato što dojenjem mama detetu ne pruža samo nutritivne vrednosti već i potrebnu bliskost i pažnju

Plač i uznemirenost poslednji su znaci gladi, zato pre toga kod bebe tražite ove signale: 

  • oblizivanje usana
  • guranje jezika napolje
  • pomeranje glave u pravcu dojki
  • stavljanje ruke u usta
  • otvaranje usta
  • sisanje svega što dođe u ruke
  • udaranje glavom u vaše grudi. 

Neke bebe imaju prirodno manju potrebu za bliskošću, tako da će tražiti da doje najčešće kada su gladne. 

Postoje i takozvane previše zahtevne bebe koje prečesto traže dojku. Koliko se tu radi o hrani, a koliko o maženju i potrebi za bliskošću pokušaćemo da razjasnimo. Najbolje ćeš to odrediti na osnovu kvaliteta svakog podoja.

Ako beba dobro jede i već otprilike znaš kada će opet biti gladna, sve između toga je verovatno poziv za druženje. Ukoliko tvoja beba za vreme podoja ne sisa kako treba, budi spremna na češće zahteve. Ponekad je teško odrediti šta beba želi, ali vodi se ličnim osećajem i bebinim signalima.

dojenje na zahtev žena doji svoju bebu u prirodi

Prednosti ove metode

Dojenje na zahtev je način hranjenja koji se preporučuje od vajkada. I to nije uzalud tako. Brojne studije su pokazale da je hraniti bebu kada to ona želi dobro i za nju i za njenu mamu. 

Zato hajde da se uverimo, zašto je, crno na belo, to najbolji izbor za tebe i tvoje dete. Prednosti su sledeće: 

Uravnotežen sistem ponude i potražnje

Kako bi proizvodnja mleka bila prilagođena bebinim potrebama, i kako bi se održala optimalna laktacija, potrebno je da beba doji koliko i kada želi. Kao što smo već spomenuli, ukoliko mi mame počnemo meriti podoje i određivati kada će sledeći biti, niti će beba biti sita niti će naš organizam proizvoditi onoliko koliko joj treba. 

Medicinske studije  su dokazale da češći podoji (oko 10 na dan) u prvim nedeljama nakon porođaja dovode do veće produkcije mleka i dostizanju veće telesne težine bebe.

Svaka beba uzme dovoljno mleka

Dojenjem na ovaj način sve bebe imaju podjednake šanse da dobiju dovoljne količine mleka. Ne rađaju se sve bebe sa podjednakom snagom za sisanje i nije svima dovoljno isto vremena da bi dostigli sitost. Dojenje na zahtev upravo omogućava svim bebama jednake mogućnosti za dostizanje sitosti.

Kada majke samostalno odlučuju da je došao kraj podoju ili prerano promene dojku, može se desiti da bebe ostanu gladne, jer nisu imale priliku da u svoj organizam unesu mleko koje je kaloričnije, a koje beba iz dojke izvlači nakon početnog mleka koje je manje kalorično.

Beba neće biti gladna

Kada doji na zahtev beba će uvek dobiti mleko kada joj je potrebno i koliko joj je potrebno. Konstatnim odlaganjem podoja frustriramo bebu jer izbegavamo gorespomenute znake njene gladi

Značaj po emotivni razvoj

Tokom podoja omogućava se češći kontakt kože na kožu koji je jako važan za razvoj tvoje bebe, regulisanje njene telesne  temperature i hormona stresa. Na ovaj način se zadovoljavaju bebine psihološke potrebe koje su važan aspekt celokupnog zdravog razvoja bebe.

Ukoliko sada usmeriš pažnju na bebine potrebe, taj zalog će ti se mnogostruko vratiti kada se ona razvije u emotivno snažnu osobu, zato što joj je najbitnija pažnja adekvatno pružana. 

Olakšava borbu protiv grčeva

Jedan od mogućih uzroka grčeva, iako je to polje koje ni stručnjaci ne poznaju dovoljno, jeste i gutanje vazduha i prejedanje. Oni koji osuđuju dojenje na zahtev govore kako se na taj način prejeda jer jede previše. 

U biti je potpuno suprotno. Iako jako mala, tvoja beba je u stanju da oseti kada je sita i ne postoji mogućnost da ona podoj završi prejedena. 

Ako ti se učini da je beba napravila premali razmak između dva podoja, verovatno će u jednom od njih njen fokus biti da bliskosti sa mamom pre nego na upornom sisanju. 

Iako količina mleka nije problem, uzrok grčeva može biti gutanje vazduha što je češći slučaj kada bebe piju iz neadekvatnih flašica za hranjenj. Ukoliko želiš da saznaš više o grčevima, klikni ovde.

Nedostaci dojenja na zahtev

Iako želimo promovisati ovaj način dojenja, jer svi prethodno izrečeni benefiti idu njemu u prilog, istina je da sve ima i svoju drugu stranu. Zato ćemo o nedostacima govoriti samo kako bi istih postala svesna ali i kako bi znala da u tim osećajima nisi sama. 

Neki od nedostataka znaju biti:

  • Iscrpljenost – koliko god uživaš u vremenu provedenom sa bebom, dojenje na zahtev ume biti jako iscrpljujuće za svaku mamu. Želja da se ispune česti bebini zahtevi može učiniti da osećaš manjak vremena kako za sebe tako i za sve ostale obaveze. Zato razmisli o brojnim koristima koje ovaj tvoj trud ima i neka te to motiviše da nastaviš dalje. 
  • Manje sna – iako nije svaka beba ista, postoji velika verovatnoća da će se beba koja doji kada želi buditi i u toku noći što će rezultirati time da se mama oseća neispavano.
  • Bol u grudima i ragade – pre svakog podoja uveri se da je beba u pravilnom položaju uhvatila bradavicu kako ne bi osetila bol u grudima, zato što beba vuče samo vrh bradavice. U principu, dok beba doji njenim usnama treba da je zaklopljena cela areola

Sve će doći na svoje

Nakon otprilike šest nedelja ti i beba uspostavićete svoj savršen ritam funkcionisanja koji paše isključivo vama. Naučićeš šta prija tvojoj bebi i njene potrebe nikako ne upoređuj sa potrebama drugih beba. Svaka mama i beba su unikatan spoj koji prirodno lakše funkcioniše nego kada se nađe u bilo kojoj drugoj kombinaciji. Zato shvati dojenje na zahtev kao dodatnu priliku da upoznaš svoju bebu i da se sa njom zbližiš. 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Korpa
Prijavi se

Nemaš nalog?

Započni kucanje i pojaviće se traženi proizvodi.