Ukoliko si mama koja sa zebnjom iščekuje dan kada ćete početi odvikavanje od pelena ili ona koja odlaže taj proces misleći da je isuviše iscrpljujuće za tebe i tvoje dete – na pravom si mestu. Ovde ćemo pokušati da ti dokažemo da odvikavanje od pelena može biti jako zabavan period koji ćete prebroditi lako i sa mnogo samopouzdanja.
Kako da znaš da je dete spremno?
Ranije, kada su mame koristile pamučne pelene deca su se mnogo ranije navikavala na nošu. Iz razloga što pamučne pelene nemaju tako jaku moć upijanja, pa beba oseća da je mokra ili prljava i to joj smeta. Takođe, mamama nije bilo baš drago da svakog dana same peru mnogo pelena, te su se lakše odlučivale da započnu proces odvikavanja od njih. Ovo je usput i naša preporuka ka pamučnim platnenim pelenama. Em su zdravije, em ih beba nosi mnogo kraće i lakše se od njih odvikne.
Ako tvoje dete nije razvojno spremno za nošu, čak i najbolja taktika treninga neće uspeti. Zato sačekaj ove sigurne znake koji će ti ukazati da je dete spremno za ovu promenu:
- Menjate manje pelena – kada počneš primećivati da je broj iskorištenih pelena znatno manji to može biti jako dobar znak da krenete da dete odobrovoljavate ka šolji. Ako beba može ostati suva 2-3 sata ili da prespava noć suva, onda nemate više šta čekati.
- Beba lakše prazni creva – znaćeš da je njeno telo spremno kada uvidiš da se njena creva lakše i redovnije prazne nego ranije.
- Dete verbalizuje obavljanje nužde – dakle, ako dete jasno pokazuje da kaki ili to izgovara, znaj da će znati da ti to kaže i pre nego počne. Nekoliko dana nakon početka odvikavanja isto to će se desiti i kada beba piški.
- Negoduje na prljave pelene – ako vuče pelenu ili je nervozna kada je pelena puna ili mokra, znači da njoj to odavno smeta. Ovaj znak može biti odlučujući, jer čim detetu smeta znači da ga to čini i nervoznim tako da je najbolje pomoći mu da se oslobodi pelene.
Postoji li “pravo vreme”?
Kada mama shvati da postoje individualni znaci da je beba spremna za nošu, znaci koji nisu povezani sa uzrastom ili polom, biće joj jasno da treba da očekuje te znake a ne određeni uzrast.
Neke bebe mogu pokazivati neprijatnost kada im je puna pelena odmah nakon što počnu da hodaju zbog trenja koje hodanje proizvodi. Dok druga deca mogu tolerisati mokru pelenu satima čak i nakon treće godine. Dakle, tvom detetu je potreban njegov trenutak.
Što se tiče prosečnog vremena spremnosti ono se veže za 2. godinu dok danas mnoga deca prolongiraju ovaj trenutak čak i do 3,5 godine.
Ono što svaka mama treba da ima u glavi jeste da ne sme forsirati svoje dete na odvikavanje od pelena jer to može dovesti do udaljavanja od tebe, kao i do tantruma (više o tantrumima ovde). Ovakvo ponašanje može izazvati kontra-efekat i određene promene u samopouzdanju ili komunikaciji sa roditeljima. Ako od deteta očekuješ nešto na šta ono još uvek nije spremno i jasno iskazuješ nezadovoljstvo time što ono nešto ne može da uradi, to kod njega može probuditi duboko nesamopouzdanje koje će iskazati tek u zrelijim godinama.
Dakle, tvoje dete ne zaostaje u razvoju ako se nije odviklo od pelene pre trećeg rođendana.
Motivacije poput nalepnica ili ocena kojima će dete skupljati određene bodove svaki put kada ne okvasi donji veš ili ne napravi lokvicu ispod sebe mogu biti jako dobar podsticaj da se dete skoncentriše i kaže da želi nošu. Za skupljenih nekoliko bodova roditelji mogu pripremiti poklone, što će tih nekoliko dana u odvikavanju pretvoriti u pravu zabavu.
6 saveta da spremni dočekate ovaj proces
Dete pokazuje neke znake da je spremno za nošu? Bravo! Evo nekoliko saveta kako da vas ni jedna okolnost ne iznenadi:
-
- Ohrabri svog mališana tako što ćete danima pre nego što počne odvikavanje od pelena govoriti kako je nošenje veša mnogo zabavno i udobnije od korišćenja pelena. Ovaj korak možeš olakšati i sa nekim vešom koji na sebi ima zanimljive motive te oko toga smisliti celu priču koja će detetu biti zanimljiva. 2.
- Učinite odlazak u kupatilo prirodnim procesom tako što sadržaj pelene nećete nazivati ružnim, prljavim i smrdljivim već o tome govoriti kao o nečemu što se dešava kod svakoga i što nije ništa loše. Takođe, potrudite se da ne koristite žargonske izraze kao što su “piškiti” ili “kakiti” već da još od prvog dana dete koristi reči kojih se neće sramiti u širem društvu. Možeš probati sa izrazima “Jesi li iskasio veš?” ili “Želiš li da ideš u kupatilo?” uz ova pitanja dete će shvatiti kako da odgovori ili saopšti da želi obaviti nuždu.
- Olakšajte navikavanje odećom koja nije zahtevna za skidanje i oblačenje. Danima pre nego počne da koristi nošu neka dete na sebi ima trenerke sa lastišem – bez komplikovanih kopči, rajsferšlusa ili vezica. Nakon toga možete vežbati da dete samo svuče pantalone ili da devojčice same podignu svoje haljinice. Ovime ne samo da činiš dete samostalnijim, već činiš da se ono oseća dovoljno spremno za ove promene.
- Vežbajte korišćenje šolje i noše kada god možete u danima nakon kojih će uslediti potreba da se šolja zaista i koristi. Čak i kada dete ne oseća potrebu, oslobodite ga imitirajući ceo proces odlaska u toalet. Na ovaj način, kada dođe vreme za odvikavanje, detetu to neće biti novina.
- Menjajte pelenu na mestu gde je noša ako je to moguće. Tako će dete uvek povezivati obavljanje nužde sa nošom umesto sa pelenom. Takođe, kada dete napuni pelenu, njen sadržaj odnesite zajedno do šolje, a zatim pustite vodu. Sve ovo su trenuci koji će se u nešto drugačijem obliku ubuduće stalno dešavati, pa će za bebu to biti jako značajno.
- Izaberi pravu nošu koja će biti praktična ali i izgledati kako bi se tvom detetu svidelo. Važno je da noša bude stabilna i lako održiva. Takođe, neka deca će preferirati da koriste wc šolju, pa možeš nabaviti i adapter koji se stavlja na dasku šolje. Odluči za onaj koji je stabilan kako se beba ne bi uplašila od pada, što bi odložilo odvikavanje od pelene. Poželjno bi bilo da dete ima i podršku za stopala kako bi ovaj proces prirodno lakše išao.
Toilet training, also known as potty training or diaper weaning, is an important milestone in a child’s development. It involves teaching them to use the toilet independently and gradually transitioning away from diapers. Successful toilet training requires patience, consistency, and positive reinforcement from caregivers. With proper guidance and encouragement, children can learn to recognize their body’s signals and use the toilet effectively.
Proces odvikavanja
Ovi dani za mnoge roditelje znaju da budu pravi rolerkoster emocija. Od gubljenja nade do pravih pehara ponosa kada dete stigne da iskoristi nošu. Međutim, sada kada znaš koji su znaci spremnosti deteta i kako da pripremite za sam proces prelaska sa pelene na donji veš sledeći korak neće biti toliko nepredvidiv. U svakom slučaju, evo nekih saveta koji mogu pomoći:
Mnoge mame su veoma zadovoljne svojim iskustvom sa gaćicama za odvikavanje. One funkcionišu po principu da ne propuštaju tečnost, ali beba oseća da je vlažna jer nemaju veliku moć upijanja. Na taj način neće biti nereda a dete će biti svesno da nije uradilo pravu stvar.
Opet, neke mame preferiraju da deca stvore potpun osećaj nošenja običnog pamučnog veša, kao i posledica koje slede nakon što ne kažu na vreme da žele da idu na nošu.
Nemoj zaboraviti da je veoma važno da tvoja pažnja bude konstantno usmerena na bebino ponašanje i njene pokrete. Deca većinom nakon jednog ili dva dana odvikavanja svesno počnu da se suzdržavaju, ali zato što su u sred igre ili jednostavno ne žele na nošu, ona ne govore da ih odvedete. Zato, ako dete skakuće u mestu ili se rukom pridržava ili u slučaju velike nužde trči u krug, onda znaj da je vreme da ga na lep način pitaš da odete zajedno do toaleta.
Još jedan veoma važan savet jeste da naučiš dete da samo proveri da li je sasvim suvo. Kada zajedno shvatite da je dete dugo ostalo suvo, obavezno proslavite taj uspeh kako bi ga to motivisalo da i dalje vodi računa o svojoj suvoj odeći.
Kako bi sačuvala svoje strpljenje, kao i nameštaj – na mestu gde će beba malo duže boraviti postavi jednokratke podloge koje će bez mnogo truda i nereda skupiti sav sadržaj i poštedeti i tebe i tvoje dete stresa. Ove podloge možeš postaviti i u detetov krevetac za svaki noćni incident.
Najbitniji savet
Najvažnije što ti želimo oporučiti jeste strpljenje. Ne zaboravi da je ovo, kao i svaki drugi, period koji (koliko god se činio beskrajno dugim) će se jako brzo završiti i tvoje dete će naučiti da koristi nošu kao i odrasli. Upravo zato ne dozvoli da ovaj kratkotrajni period naruši tvoju vezu sa detetom, njegovu sliku o sebi, kao ni tvoje lično samopouzdanje. Mnoge mame u početku odvikavanja pomisle da je to bio pravi promašaj i krive same sebe što beba ne može lako da prelomi tu promenu.
Zato, glavni zadatak jeste da održiš poverenje i povezanost koje si imala do sada sa detetom.